Koty brytyjskie – o kolorach

koty_brytyjskie

kot brytyjski

Kot krótkowłosy brytyjski kremowy (Bri e)
„Koty tej rasy są stosunkowo z rzadka spotykane: jeszcze trudniej o osobniki nienagannie pasujące typowi, ponieważ pozyskanie jednolicie bri e barwy, bez objawów pręgowania, jest prawie niemożliwe.”
Początek koloru kremowego.
Pod koniec dziewiętnastego wieku w miotach kotów szylkretowych zaczęły rodzić się osobniki kremowe, lecz nie umiano jeszcze uzyskiwać ich w inny niż nieregularny sposób. Rasy tej nie zaakceptowano aż do roku 1920, kiedy dopracowano się odpowiedniej metody hodowlanej.

Kot brytyjski krótkowłosy niebieski (Bri a)
Koty te są najczęściej spotykane wśród krótkowłosych kotów brytyjskich. Nieciężko odgadnąć przyczyny tej sympatii – ich pluszowe, niebieskoszare futerko i intensywnie miedziane lub pomarańczowe oczy kryją w sobie nieodparty urok.
Początek koloru niebieskiego.
Była to jedna z pierwszych ras prezentowanych na kocich wystawach pod koniec dziewiętnastego stulecia. Tak jak większość brytyjskich kotów krótkowłosych, rasę tę uzyskano w wyniku krzyżowania najlepszych egzemplarzy nierasowych.

Kot krótkowłosy brytyjski niebiesko – kremowy (szylkret niebieski) (Bri g)
Jest to wynik krzyżowania brytyjskich kotów kremowych z niebieskimi. Sierść tych kotów składa się z równo pomieszanych włosów kremowych i niebieskich.
Słuszne umaszczenie kotów niebiesko kremowych odkrywa się dopiero u kilkumiesięcznych kotów. Ze względu na sposób przekazywania genów w tym kolorze rodzą się jedynie kotki.
Źródło koloru niebiesko kremowego.
Kolor ten osiągnięto w wyniku złączenia kotów brytyjskich krótkowłosych kremowych i niebieskich. Po raz pierwszy pojawiła się na wystawach w późnych latach pięćdziesiątych.

Materiały informacyjne pochodzą z publikacji Davida Taylora „ Ty i Twój KOT” 1996 wydawnictwo MUZA S.A.

Reklamy

Comments are closed.

%d blogerów lubi to: